Podsticanje i stimulisanje ekonomskog i društvenog razvoja koje prati očuvanje životne sredine, imperativ su unutar Evropske unije još od 2015. godine, kada su uvedene znatne novine u legislativni okvir. Potvrda opredijeljenosti za istrajavanje na tom putu jeste i alociranje priličnog iznosa sredstava kroz različite fondove kako bi se modernizovala privreda i osnažile njena stabilnost i konkurentnost.
Model koji vodi ka tom cilju jeste cirkularna ekonomija, koja predstavlja opozit linearnom modelu, koji je obilježen nedomaćinskom eksploatacijom prirodnih resursa, što dodatno nije pratila dovoljno razvijena svijest o adekvatnom upravljanju otpadom. Cirkularna ekonomija podrazumijeva promjenu poslovnih modela kojima se produžava životni vijek proizvoda kroz popravku, prepravku i reciklažu. Ovo za sobom povlači promjenu načina razmišljanja, pa time i navika kako proizvođača tako i potrošača.
Uzimajući sve ovo u obzir, uključujući i saznanje da je to proces koji iziskuje vrijeme, Privredna komora Crne Gore pristupila je izradi Mape puta Crne Gore ka cirkularnoj ekonomiji, koja je objavljena aprila 2022. godine. Na ovom dokumentu intenzivno smo radili u vrijeme COVID-19 pandemije, koja je pokazala važnost očuvanja prirodnih resursa. Podršku u tome dobili smo od UNDP-a, a kreiranje
samog dokumenta vođeno je od strane inostranih eksperata koji su učestvovali u stvaranju ove vrste dokumenta u više zemalja. Na ovaj korak Komora se odlučila kao institucija koja odgovorno promišlja o ekonomskoj budućnosti Crne Gore, snaženju konkurentnosti domaće privrede i njenog pozicioniranja u regionalnim, evropskim i globalnim lancima vrijednosti i snabdijevanja.
Kao asocijaciji pod čijim je krovom okupljena cjelokupna privreda, smatramo da nam pripada i iniciranje i donošenje ove vrste dokumenta. Tokom njegove izrade uključili smo predstavnike svih prepoznatih aktera od kojih zavisi proces transformacije naše ekonomije ka cirkularnoj i koji mogu dati znatan doprinos tome. Zadovoljstvo mi je da je stvaranje i oblikovanje Mape puta bio inkluzivan proces, što je, sigurna sam, doprinijelo njegovom kvalitetu. Potvrda tome jeste i opredjeljenje Vlade da na toj bazi i izradi Strategiju cirkularne tranzicije, u čijem je kreiranju Komora takođe učestvovala.
Donošenjem Mape puta i Strategije potvrđen je odgovoran pristup kreiranju dokumenata važnih za ekološku i ekonomsku budućnost zemlje. Istina je da ima prostora da se saradnja unaprijedi, kako između sektora tako i različitih aktera u ukupnom sistemu, u namjeri da stvorimo funkcionalan sistem, koristeći nesumnjivo respektabilno znanje kojim raspolažemo, a što bi učinilo da se ideje kanališu na pravi način. Brojne naše članice prepoznale su prilike u cirkularnom pristupu, zbog čega se Komora opredijelila da pokrene HUB cirkularne ekonomije. HUB će biti otvorena informativna platforma za širenje podataka, naučenih lekcija, najboljih praksi i prikupljenih ključnih indikatora kroz međusektorsku saradnju i međuresorni dijalog, istovremeno pružajući priliku za povezivanje svih zainteresovanih strana, kao i povezivanje sa centrima iz drugih zemalja kako bi se omogućila razmjena dobrih praksi i znanja.
Pozivamo sva privredna društva i pojedince da budu dio naše cirkularne priče.